Увеличение на електронната тръговия с 23.8% в брой поръчки и 26,6% в оборот за 2019 г. в Северна Македония. С тези цифри могат да се похвалят партньорите ни от асоциацията за електронна търговия на западната ни съседка.
Националната банка публикува статистики за некешовите операции за изминалата календарна година. Данните са разделени на 3 основни направления:
- Плащания от местни картодържатели, към местни търговци;
- Чуждестранни плащания направени към местни търговци;
- Плащания от местни картодържатели към чуждестранни онлайн търговци.
През изминалата година са направени почти 7 милиона онлайн плащания, спрямо малко под 5,5 милиона през 2018г. Оборотът стига 176 мил. евро спрямо 139 мил. евро за 2018г. От тях 68 мил. евро са направени чрез виртуален ПОС терминал.
Като фактор за този скок се посочват голямото разнообразие на стоки и нови онлайн магазини, които се появяват в страната. Интересен факт, е че броя на транзакциите към чуждестранни търговци и местни е почти еднакъв, като лек превес имат плащанията към чужбина.
Към икономиката на странта са добавени почти 7 мил. евро осъществени чрез банкови карти издадени от чуждестранни банки към местни онлайн търговци.
Отбелязва се много сериозен ръст чрез плащания на виртуален ПОС терминал. Като цяло, страната върви усилено към налагане на безкешови плащания и дигитализация. Тази стъпка влияе положително на собствениците на онлайн магазините. До края на 2019 година в страната работят 1020 интеграции на картови плащания в онлайн магазини според данните на пет банки, които предлагат услугата. Те споделят, че имат 149 нови клиента в тази посока за изминалата година.
Comments are closed.