Този епизод на подкаста е посветен на един доклад на Think with Google и обобщава информация, събрана от Централна и Източна Европа. Самият доклад е озаглавен „Бъдещето на видео гледанията“ и е публикуван преди няколко месеца. Изглежда никой в България не му обърна внимание, затова решихме да го разгледаме в този подкаст.
Ето и текстът на епизода:
Промените в нашето колективно поведение и култура през последната година в YouTubе се развиват изключително динамично. Пример: Ускорената тенденция за „бавно живеещо“ съдържание и зашеметяващият ръст на лансирането на продукти във виртуална среда. Платформата улавя духа на времето както никоя друга.
Екипът от анализатори на YouTube се задълбочава в съдържанието на платформата, за да разбере тенденциите, които биха могли да останат извън пандемията.
Проучени са гледаемостта, съдържанието и творческите тенденции, които се появиха по света през последната година. Това, което се забелязва многократно, сочи едно нещо: нарастващата необходимост на видеото в живота на хората, предимно за усещане на връзка между хората.
Ето акцентите от проучването:
Урок 1: Гледането на едно видео на живо и едновременно, помага на хората да придобият чувство за общност.
Тъй като страните по света влизаха в блокади, малките връзки, които караха хората да се чувстват част от общност – разговорът на спирката на път за работа, на мача на детето или в планината, станаха много по-редки.
Не е изненадващо, че хората се обърнаха към онлайн видео, за да запълнят тази празнина. Гледането на видеоклипове заедно с други хора, независимо дали физически или във виртуалния свят, повишава непосредствеността, генерирайки по-силно усещане за връзка. Например 95% от поляците са гледали видео съдържание онлайн през последните 12 месеца.
Източник: Ipsos Mori, U.S., онлайн анкета сред 1930 човека на възраст 18-44, май 2021.
Неслучайно една от новите функции на mac OS Monteray е споделеното гледане на екрана, докато тече видео през Facetime приложението за видео разговори за собствениците на устройства на Apple.
Но не е задължително видеоклиповете да са на живо, за да генерират усещане за сплотеност. Едновременното съдържание, където зрителите могат да следят, докато любимите им създатели извършват предварително записани дейности, създава подобно чувство за част от общност. Видеоклиповете „С мен“, например, събраха над 2 милиарда гледания в световен мащаб през 2020 г.
Урок 2: Границите между публично и частно изчезват и зрителите на видео търсят подобно съдържание.
През изминалата година, когато домовете ни се превърнаха в офиси, виртуални училища и дневни центрове, някогашната ясна граница между нашия обществен и личен живот изчезна. От своя страна, хората изпитват по-малък натиск да проектират нереалистични образи от живота си и започват да очакват същото от любимите си създатели и съдържанието, което създават. 63% от поляците са съгласни, че съдържанието не трябва да изглежда професионално, за да го намерят за забавно.
Дори вечерните шоута приеха този подход, когато аудиториите бяха забранени в студиата или някой беше карантиниран. Осъществяваха се видео конферентни разговори в неформална обстановка.
С толкова много хора, които сами създават видеоклипове, има нови възможности да „говорите един и същ език“ като зрителите, по начини, които ги карат да се чувстват по-близки и по-свързани с вашето изкуство, марка или страст. Например MrBeast, най-известния ютубър за 2020 г. в САЩ, натрупа над 1 милиард гледания на видеоклипове само за един месец.
Урок 3: Мултисензорните видеоклипове насърчават свързаността.
Използването на мултисензорни медии за потапяне на зрителя в изживяването е по-популярно от всякога. Консумацията на цифровото съдържание надхвърля традиционните аудиовизуални формати и става по-изживяващо. 61% от поляците, които са гледали видеоклипове, които създават настроение или определена атмосфера през последните 12 месеца, са се опитвали да създадат у себе си приповдигнато настроение.
Докато ASMR видеоклиповете може да изникнат в ума в момента, се появиха и други сензорни формати като видео подкасти и кинематографски видеоклипове от позицията на първо лице.
Стрийминг платформите се радват на небивала популярност, а големите студиа започват да излъчват в тях все повече и повече съдържание – сериали и блокбъстъри.
Не е далече момента, когато ще се насладим и на видео стриймингите с директни опции за купуване. На 21 октомври започна така наречения шопинг месец на Алибаба, чиято кулминация е на 11 октомври. Стриймъра по-известен като Lipstick brother – един от най-популярните шопинг стриймъри направи оборот от почти 2 милиарда долара в Таобао, докато показваше десетки продукти в онлайн стрийминг с продължителност от почти 12 часа.
Каквото и да правите видеото е следващото голямо нещо, на което да заложите.
Можете да разгледате доклада на Google в детайли от следния линк.
Acast player embed
Aбонирайте се за подкаста чрез Вашето любимо приложение за слушане на подкасти: Apple Podcasts, Google Podcasts или Spotify или RSS feed-a ни във всяко друго приложение.
Слушайте още:
Последвайте eCommCongress в социалните мрежи Facebook, Instagram и YouTube.
Comments are closed.